Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

DC West Community Schools

  • Dr. Dee Acklie

    Family Facilitator/Home Visitor
  • Frank Ambriz

    HS Para
  • Amber Axline

    5th Grade Teacher
  • Yuliana Axmulco

    Elementary Para
  • Trey Baker

    HS English Teacher
  • William Baughman

    Maintenance
  • Kaitlin Beck

    Elementary Music Teacher
  • Linsey Bellinger

    Speech Language Pathologist
  • Kelly Berggren

    Speech Language Pathologist
  • Dawn Beyl

    MS/HS Vocal Music Teacher
  • Nicole Billedeaux

    Administrative Assistant Counseling Center
  • Lindsey Boardman

    HS/MS Science Teacher
  • Bryan Bohn

    HS/MS Band Teacher
  • Jessica Bonacci

    Preschool Para
  • Maggie Bottorff

    4th Grade Teacher
  • Amber Bradley

    Art Teacher (Grades K-7)
  • Kim Brandom

    Food Service
  • John Brockhaus

    HS Industrial Tech Teacher
  • Corbin Brown

    SRO (School Resource Officer)
  • Danelle Brown

    HAL Coordinator/Teacher
  • Matt Caldwell

    HS Social Studies Teacher
  • Barb Caveye

    Custodian
  • Kaylie Chromy

    MS Special Education
  • Peggy Cooper

    HS Special Education Teacher
  • Heather Cox

    HS Math Teacher
  • Taya Craven

    5th Grade Teacher
  • Chip Daehling

    HS Math Teacher
  • Sherry Dill

    MS English Teacher
  • Randy Donner

    Alternative Ed Teacher
  • Terrie Edmonds

  • Kelly Ellis

    Director of Food Services
  • Mary Enloe

    HS Para
  • Jennifer Erdman

    Library Media Specialist
  • Becky Ericson

    Elementary Health Para
  • Amy Ethen

    2nd Grade Teacher
  • Barb Feldhacker

    HS Health Para
  • Jenny Finck

    HS Building Secretary
  • Debbie Finnicum

    MS Guidance Counselor
  • Shari Fischer

    4th Grade Teacher
  • Jerry Gaines

    Custodian
  • Angie Gaver

    Elementary Para
  • Janna Giles

    5th Grade Teacher
  • Amber Goddard

    MS Special Education
  • Lindi Gray

    Preschool Teacher
  • Jenn Griffith

    Technology Support
  • Leigh Groth

    Early Education: Special Education Teacher
  • Elizabeth Guinn

    HS/MS Band Teacher
  • Mekenna Haahr

    Elementary Special EducationTeacher
  • Jen Hall

    Preschool Para
  • Ty Hansen

    Social Studies & Special Education Teacher
  • Wayne Harris

    Custodian
  • Cindy Hayden

    Elementary Special Education Teacher
  • Brad Henderson

    Social Studies Teacher
  • Jami Herchenbach

    1st Grade Teacher
  • Sara Horstman

    6th Grade Teacher
  • Kim Humphrey

    Elementary Para
  • Bill Huser

    Custodian
  • Megan Jeffrey

    Elementary Para
  • Megan Jensen

    Food Service
  • Patti Jensen

    Elementary Library Para
  • Robin Jensen

    Elementary Guidance Counselor
  • Adrienne Johnson

    Alternative Ed Para
  • Rhonda Jonas

    3rd Grade Teacher
  • Niccole Kennec

    4th Grade Teacher
  • Sandi Kerkhoff

    Director of Technology
  • Dr. Jeffrey Kerns

    Elementary Principal
  • Nikki Kingham

    MS Secretary
  • Ben Knobbe

    HS Business Teacher
  • Jim Knott

    HS Principal
  • Christine Kohnekamp

    School Nurse
  • Rosita Krauel

    Title I Reading Specialist
  • Tracy Larsen

    HS English Teacher
  • Natalie Lavender

    Copy Room Para
  • Teri Lehmkuhl

    Elementary Para
  • Lisa Leonard

    STEM/Computer Science
  • Mary Clare Liescheski

    French Teacher
  • Elise Lima Picht

    Elementary PE Teacher
  • Alyssa Lindahl

    ELL Teacher/Coordinator (K-12)
  • Lyndsy Listenberger

    2nd Grade Teacher
  • Brant Loewe

    PE Teacher
  • Adam Loftis

    HS/MS Strength & Conditioning
  • Amber Lopez

    Food Service
  • Megan Lucht

    Elementary Special Education
  • Michelle Luthy

    Elementary Para (PSR)
  • Sonya Lutze

    4th Grade Teacher
  • Stephannie Maca

    Athletic Trainer
  • Mary Makdissi

    MS Para
  • Dr. Dawn Marten

    Director of Learning
  • Lisa Masters

    Special Education Teacher
  • Emily McEvoy

    Preschool Teacher
  • Lynae McKay

    HS/MS Music Accompanist & HS Para
  • Teresa Mejstrik

    Preschool Para
  • David Merryweather

    Scoreboard/STRIV Designer
  • Ron Michael

    Guidance Counselor
  • Hannah Morrison

    Elementary Para
  • Kelsey Nabity

    Math Intervention Specialist
  • Megan Nelson

    Elementary Para
  • Russ Ninemire

    PE Teacher
  • Lindsey Pearson

    MS Math Teacher
  • Nicki Pechous

    Special Education Director
  • Scott Perrigo

    Director of Buildings & Grounds
  • Crystal Peterson

    3rd Grade Teacher
  • Danie Peterson

    1st Grade Teacher
  • Kristen Phillips

  • Mary Beth Pistillo

    Instructional Facilitator
  • Lizzy Poloncic

    MS Paraeducator
  • Dr. Melissa Poloncic

    Superintendent
  • Sean Pralle

    MS & HS Art Teacher
  • Justin Presler

    5th Grade Teacher
  • Brandi Price

    2nd Grade Teacher
  • Cindy Quang

    Business Manager
  • Crystal Ramirez

    Spanish Teacher
  • Julia Reddel

    MS English Teacher
  • Kerry Reker

    6th Grade Teacher
  • Aidan Remmick

    Elementary Para
  • Kim Remmick

    HS Social Studies Teacher
  • Shawn Rochford

    Preschool Para
  • David Roder

    Maintenance/Grounds
  • Reagan Rosenberg

    School Psychologist
  • Sabina Safford

    Superintendent Secretary
  • Colleen Sammartino

    MS/HS Library Para
  • Desi Samson

    Intervention Specialist
  • Natalie Schmidt

    Kindergarten Teacher
  • Lindsay Schurman

    Preschool Para
  • Rachelle Schurman

    Preschool Teacher
  • Jessica Seng

    Title I Teacher
  • Karla Sextro

    Mental Health Specialist
  • Taylor Siegrist

    6th Grade Teacher
  • LeAnn Siekman

    7/8 Science Teacher
  • Nick Sims

    HS Special Education Teacher
  • Gayle Smith

    HS English Teacher
  • Stefanie Stanek

    Kindergarten Teacher
  • Ben Steward

    MS Social Studies
  • Mandi Stransberry

    Kindergarten Teacher
  • Jake Subbert

    Elementary Special Education Teacher
  • Mattie Subbert

    1st Grade Teacher
  • Danielle Svoboda

    3rd Grade Teacher
  • Joanne Swan

    District Office Assistant
  • Diane Sweetman

    Kindergarten Teacher
  • Samantha Taft

    MS Health/Office Para
  • Nathan Ter Beest

    Assistant HS Principal/Activities Director
  • Cyndi Thomas

    HS/MS Health and Family & Consumer Science
  • Riley Toelle

    3rd Grade Teacher
  • Jeremy Travis

    MS Principal
  • Larissa Travis

    Elementary Secretary
  • Dalton Tremayne

    HS/MS Math Teacher
  • Magen Trimble

    Elementary Para
  • Kristi Trost

    Superintendent Secretary
  • Mike Troy

    HS Science Teacher
  • Relyn Uhing

    Elementary Head Custodian
  • Gena Urban

    Food Service
  • Kitty Virden

    Food Service
  • Bob Wald

    Computers; PE & Health
  • Chalie Walvoord

    Preschool Para
  • Ian Waterman

    HS Science Teacher
  • Kari West

    Food Service
  • Taytum West

    2nd Grade Teacher
  • Louise Whitley

    Elementary Para
  • Amy Wieczorek

    Food Service
  • Jana Wiese

    Preschool Para
  • Moria Winters

    Kitchen Manager (MS/HS)
  • Jenny Wright

    MS Math Teacher
  • Nolan Zimmer

    6th Grade Teacher